מאי 2010

 

 

לוח הלני – הלני המלכה ורחוב דניאל

פריחה הוא שמה של השכבה החדשה שהוסיפה אילה לואיס ללוח הציור בהלני. ג'אנר ציור "מה שמאחורי" המסגרת מוכר למדי (לדוגמא- דוד גינתון וליו בולין) אך ההקשר הנוכחי מצליח לחלץ אמת על אמנות אורבנית, במיוחד בתא הגידול הירושלמי. נתחיל בברור ובידוע -בכדי לעסוק באמנות ברחובות ירושלים חייבים לפתח אסטרטגיות ותחבולות בכדי לשרוד – התבלטות או ניצנוץ יתר על המידה – סכנת ההשחתה בפתח ( אנחנו קוראים לזה בג'ארגון המוסללאי "התערבות חוץ").
מרכיבי הציור מתקשרים למציאות המיידית סביבנו – חומות אבנים סוגרות מכל עבר, בין הבולטות שביניהן אפשר לציין את הכותל המערבי – המקור המשכפל את עצמו במרחב סביבו. גדרות תיל בראש חומות, מאלצות את מקסם האבן לחשוף את פניו – מטרתן להקשות את המעבר, מצליחות לחצוץ בין שונה ואחר ולסמן את נתיבם של גבולות וסכסוכים. מעל –פס דק של שמיים כחולים עם עננים כחולים (שאריות ציורו של אבי סבח) טבועים בהם – כמעט ולא מורגשים.
התיל משלים ומתחבר אל הגדר שמאחוריו אך מסתיים בהפתעה – עלים ירוקים של אילנטוס. במבט נוסף מגלים שגם הצל אינו צל – אלא חוסר בשמיים, בצורת מי אם לא – אילנטוס. כמה מילים על האילנטוס – מקורו בסין, שם הוא מכונה עץ גן העדן, נחשב לעץ המהיר בעולם – 15 מטר ב-25 שנה! מסין יצא למסע כיבוש ברחבי העולם והיום הוא זן מכחיד – משתלט על בתי גידול מקומיים בזכות יכולתו המדהימה להכות שורש בבטון, באדמה מזוהמת, לשלוח את אלפי זרעיו לכל עבר וגם כשנכרת או נשרף – יחזור לחיים במהרה. רבים מכירים אותו בשמו השני – "עץ סרחון" או "דקל הגטו" (ghetto palm). האילנטוס שמאחורי הלוח נראה כמו עץ עתיק- אך למעשה הוא צעיר, בן פחות מ-20. במדינות רבות הכריזו עליו מלחמה וכל האמצעים כשרים.
ההפתעה עם כך אינה משמחת כשמחברים את העובדות – לא רק שהעץ הפולש-בלתי-ניתן-לעצירה-מסריח נמצא בכל מקום, עכשיו הוא פולש גם לציור, מצליח לייצר סימביוזה עם התיל – ואף צילו המדומה מניס את השמיים. חיבור בין תיל, צל ועץ חסר עכבות נשמע כמו מוטציה מסרטי אימה – גדרות יפיצו את עצמן עם הרוח, יגדלו בקצב מטורף וידחקו את מעט החלל שעוד נשאר בינינו ובין השמיים, שגם הם יאכלו על ידי אותו בריון סיני – הפעם בגירסתו הדוקרנית.
אילה מעלימה את הלוח, מנסה לא לבלוט במרחב, מתחזה לשלווה פסטורלית של קיר אבן ויוצרת שינוי קטן כמעט ולא מורגש – אך שינוי מהותי המעיד על עתיד מוטנטי קשוח בו הגדרות יפרצו לכל עבר, השמיים יעלמו מאחורי צל עלים, ואם תאמרו, עדיף ירוק מאשר קוצני – אל תשכחו שזה ירוק מסריח…

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment