fbpx

תרומה

סינסילה

מרכז סינסילה נמצא על הגג של הספרייה המרכזית של מזרח ירושלים, במרחק של 450 מטר מהעיר העתיקה. המרכז מוקדש לחינוך, השראה, יצירה יחד ובשיתוף עם הקהילות הקרובות והמקומיות. מטרת המרכז היא לרפא את הסביבה העירונית של ירושלים על ידי מתן פתרונות מקומיים וברי-קיימא. תוכנית הפעולה של סינסילה מתמקדת בשלוש נקודות מרכזיות: תעסוקה, השראה והשכלה. 

אנו שואפים לפעול בגישה רב-ממדית הכוללת עבודה קהילתית, תכנון עירוני, העצמה כלכלית, קיימות, אקולוגיה ואמנות.

סינסילה מורכבת ממגוון של פעילים קהילתיים, מתכננים, ויוצרים שחברו יחד על מנת להמיר רעיון למציאות. תחילת המסע המשותף החלה לאור ההבנה הבסיסית שבמרחב צפוף כמו מזרח ירושלים שסובל ממחסור חמור בשטחים פתוחים וירוקים יש פוטנציאל עצום ולא ממומש במרחב הגגות.  

המסע החל כאשר יזמנו גן קהילתי סביב הספרייה המרכזית הציבורית לפני כשלוש שנים. בהמשך, בשנת 2019 התקיים בהצלחה קורס הדבורים הראשון שבסופו 15 המשתתפות קיבלו כוורות דבורים שהופצו כך בכל שכונות מזרח ירושלים. כוורות הוצבו גם על מרפסת הספרייה, ולמעשה זה היה הצעד הראשון בהקמת מרכז הקיימות והקהילה שנקרא כיום סינסילה. 

יותר משנתיים לאחר מכן, הודות לשותפים שונים, הגג של ״סינסילה״ באמת פורח – בואו לבקר! 

                     <<לקטלוג סינסילה המלא>>

מקור השם: 

״סינסילה״ היא מילה בערבית שפירושה סלעי האבן הטבעיים המרכיבים את הטרסות, לעיתים נקראות גם “Salasal”. מקימים טראסות מאבני הסינסילה במורדות ההרים והגבעות על מנת למנוע סחף קרקע, ולהבטיח המשך פעילות חקלאית ללא מכשולים ולאפשר לנטוע עצים, במיוחד זיתים, שקדים, ענבים וצמחים עונתיים.

כמו טרסות הסינסילה עבור הקרקע החקלאית – מרכז ״סינסילה״ שואף לייצר קרקע חדשה עבור השטחים העירוניים. 

המטרות של המרכז

סינסילה הוא מרכז קהילתי בראש ובראשונה. הצורך הבסיסי ביותר שהוא משרת הוא מרחב מפגש לתושבים מכל רחבי מזרח ירושלים ואף מעבר, מקום בו הם ניתן להפגש, להתווכח, ללמוד, להחליף רעיונות ולהתפתח. המרכז כולל שני גגות – הראשון מוקדש לגידול דבורים וכולל כוורת המותקנת בתוך פסל עץ מיוחד והשני שבו יש מרחב ישיבה גדול, מערכות הדגמה שונות של חקלאות מתקדמת ומגוון רחב של צמחיית תועלת ומאכל. 

המרחב הפנימי של המרכז כולל פינת קפה ומטבחון לשימוש המבקרים, שיהפוך בקרוב לבית קפה קהילתי המנוהל על ידי בוגרי תוכנית סינסילה, כמו גם מרחב למידה.

במרכז ניתן לקיים סדנאות, קורסים, אירועים, תערוכות, כפי שכבר מתרחש בשנתיים האחרונות.

מה עשינו עד כה?

המרכז התחיל בזכות הקורס המוצלח לגידול דבורים בגישה הביודינאמית בהנחיית יוסי אוד שבזכותו התגבש גרעין הפעילים והפעילות שמאחורי היוזמה. בזכות הקורס נוצרה גם רשת של מגדלות דבורים הפרושה על פני הגגות, המרפסות והחצרות של המשתתפות המגיעות מכל שכונות מזרח ירושלים. 

בהמשך עברו משתתפות הקורס הכשרה בנושא גידול צמחייה צופנית וקורס נוסף בחקלאות עירונית מתקדמת בהנחיית אגרונום דוד מנדלבאום. 

קהילת מגדלות הדבורים שלנו, לא זו בלבד שהיא תורמת להפיכת העיר לירוקה יותר, היא גם כלי אפקטיבי להעצמה כלכלית, כאשר חלק ממשתתפות הקורס מכרו דבש, וקבוצה מובילה של נשים יזמיות הגיחה ממנה. 

בנוסף לקורסים התקיימו מספר רב של אירועים כמו ימי עבודה קהילתיים, מפגשי לימוד שפה, סדנא בנושא הכנת מוצרים משעוות הדבורים, סדנת יצירה משותפת שבמהלכה צבענו את קירות המרכז ובימים אלו אנו לומדים יחד בקורס פרמקלצ’ר מורחב. 

תכניות לעתיד:

נקיים קורס בנושא הקמה של גגות ירוקים, נציע מרחב לאירועי אמנות וקהילה ונציג ותערוכות של אמנים ממזרח ירושלים. המרכז ישמש כתחנת הפצה של מזון מוצל כחלק משת״פ עם קהילת ״מצילות המזון״ ובקרוב גם נשיק בית קפה קואופרטיבי קהילתי.

בהמשך גם רשת מגדלות הדבורים תצמח ותתרחב לעוד גגות ומרפסות ברחבי מזרח העיר, ובהמשך נציע סיורים ואפשרויות לאירוח הכוללות מפגש על הגג ושיחה עם אחת מחברות הרשת. 

בחזון שלנו:

סינסילה הוא מרחב קהילתי המנוהל על ידי הקהילה ועבור הקהילה, שמציע מקום מזמין לכל הכולל בית קפה פעיל, ומספר רב של קורסים, אירועי תרבות וסדנאות. במרכז יפעל קואופרטיב נשים המתפרנסות מתוצרי הכוורת -דבש ביודינאמי ומוצרים נוספים הניתן לייצר מהדונג והפרופוליס.

המטרה היא שחברות הקהילה ימשיכו להיות הלב הפועם של המרכז, הסיבה שהוא קיים ובשורת השינוי שאנו מאמינים בו. 

שותפים להקמת מרכז סינסילה: 
מרכז סינסילה מוקם בהשראת ״המרפסת של מוסללה״ וכחלק מהפעילות של קהילת מוסללה. המרכז מוקם על הגג של הספרייה המרכזית במזרח ירושלים תודות לשיתוף פעולה עם עיריית ירושלים. שותף מרכזי בתהליך ההקמה הוא ארגון איפקרי (IPCRI) המקדם שותפות ישראלית פלסטינית בת קיימא. 

תומכים במרכז: 
קרן משפחת לישטאג 

קרן ראסל ברי
השגרירות האמריקאית
הקרן לירושלים
הקרן החדשה לישראל

דרכי התקשרות

טארק נאסר

גלילה למעלה

הצטרפו לעדכונים של מוסללה