קהילת מוסללה מורכבת מאמנים, אנשי סביבה וחינוך ועוסקת בריפוי עירוני.

מאז 2009 אנחנו פועלים במרחבי התפר שבין קהילות בירושלים ויוצרים מרחבים המעוררים השראה בקרב כלל המגוון האנושי המדהים שממנו מורכבת העיר.
כאמנים ויוצרים, אנחנו מאמינים שאמנות היא השפה הבין-לאומית שמאפשרת אמפטיה, הבנה והיכרות עם האחר. כאנשי סביבה אנחנו מאמינים שהטבע הוא ההשראה והשלמות וכתושבי העיר אנחנו יודעים שירושלים היא עיר אליה העולם כולו נושא את מבטו בשל חשיבותה לכל כך הרבה מאמינים – ולכן כל שינוי בה יוכל להדהד הלאה, להוות מודל ומפתח בדרך לשינוי בדרכי החשיבה האנושיות.
אנו שואפים ליצור מודל בר-קיימא של חיים עירוניים יצירתיים, מחוברים לסביבה ולטבע . אנחנו שואפים להיות מרחב למפגש בין הקצוות שממנה מורכבת העיר ירושלים – מודל שניתן יהיה לשכפל לכל מרחב עירוני, וככה – להיות ההשראה לשינוי שאנחנו רוצים לראות בעולם.

השם מוסללה מעיד על תחילתה של הפעילות שנבטה בשכונת מוסררה. הוא נוצר מחיבור של המילה "מסלול" עם שם השכונה "מוסררה" מאחר ובסיסה של הפעילות הוא מסלול העובר במרחב הציבורי. בנוסף, עצם הוספת צ'ופציק לאות ר' ושינוי של המילה "רע" הנמצאת פעמיים בשם השכונה לצליל "לה", המתקשר עם שירה, מוזיקה ואמנות מתקבל הרעיון העומד בבסיס העשייה – עריכת שינויים קטנים במציאות באמצעים אמנותיים, שינויים שבמסתבר משנים את התמונה הכללית.

מטרת של מוסללה: קבוצת מוסללה פועלת מתוך אמונה בכוחה של האמנות והיצירתיות להביא לשינוי הנדרש בדרכי החשיבה וההתנהלות של החברה האנושית והישראלית בפרט ולקדם את הפיכתה לחברה פתוחה ויצירתית בה לכל אדם ישנה אפשרות להביע ולהגשים את עצמו. אנו מאמינים שאמנות היא השפה הבינלאומית היחידה ומתוך כך עליה להיות נגישה, מתקשרת וכלי מרכזי ביצירת דיאלוג בין אנשים, קבוצות, קהילות ולאומים.

פעילות: הקבוצה משמשת כפלטפורמה הן עבור חברי הקבוצה ומאות אמנים נוספים מכל תחומי העשייה לפעול וליצור במרכז העיר, בקווי התפר וב"שטח ההפקר" הירושלמי. הפעילות מתבצעת בדגש על יצירה של אמנות במרחב הציבורי מתוך הבנה שבו ניתן לקיים דיאלוג עם הקהילות המקומיות שרובן אינן נחשפות ליצירה אמנותית ואף נרתעות מכל הקשור לה.

 

המרפסת
עיקר פעילותה של קבוצת מוסללה מאז 2014 מתמקדת במרפסת: גג לעירוניות חדשה. המרפסת הינה מרחב יחודי מסוגו אותו הקמנו על הגג של בניין כלל, מרחב שמחבר בין אמנות, מודעות סביבתית וחשיבה מקיימת – מרחב שהוא גם ביתה של קהילת מוסללה. מהשילוב מתקבל גג ירוק ופורח, מעבדה למחקר, מרחב ליצירה ומשחק, חלל שמהווה מרחב ציבורי מסוג חדש.

המרפסת נפתחה לראשונה לציבור בסוף מאי 2016 בקצה מדרגות הספירלה של מרכז כלל, 12 מטרים מעל מפלס הרחוב, בליבה של ירושלים. מתחם המרפסת מורכב מחלק מקורה ומחלק פתוח תחת כיפת השמיים המתפרס על פני גג הבניין. ליבה של המרפסת הינו שטח רב שימושי המיועד לפנאי, מפגשים ואירועים ולצידו הוקמו מספר מרכזי תוכן אותם מובילים חברי קהילת מוסללה, כאשר כל אחד מהמרכזים מציע מגוון קורסים, סדנאות והרצאות.