תאריך יצירה: 

יוני 2012

 

בחשכת הלילה, יד נעלמה מדביקה כרזות ועליהן דמותו של הרב ברלנד – על לוח הציור ברחוב דניאל פינת הלני המלכה. מה הסיבה להפרת הסטאטוס-קוו בין הקיים והמקובל בשכונה שהלוח הגדול הוא לציור ומודעות ניתלות בצידו, על לוח קטן יותר המיועד לכך ? ההשערה שלי היא שזאת תגובה למסיבה שנערכה בשבוע ממש לפני כניסת השבת מתחת לשיכונים – אותם מאכלסים רבים מחסידיו של הרב ברלנד. יכול להיות שיש סיבה אחרת – אך בכל מקרה, נדרשה תגובה מהירה לכרזות. אם היינו ממשיכים כאילו לא קרה כלום – הסדק בסכר עלול להתפתח לשבר, לחור ואז להוביל לקריסה של מציאות הקיום המשותף בה אנו מנסים להאחז.
בשל רגישות העניינים – נדרש גם פתרון רגיש. לצייר על הכרזות של הרב, על דמותו היה יכול להתפס כהחזרה באש, כהוספת עוד שמן למדורה שגם ככה מאיימת לצאת משליטה.
אלה ונסובר כהן, האמנית שיצירתה נמצאת כיום על הלוח, בחרה לקיים מהלך נוסף שימשיך את עבודתה ויהווה תגובה ראויה ויצירתית. אחרי מחקר אינטרנטי קצר היא מצאה מכתב שפורסם לאחרונה ובו יוצא הרב ברלנד כנגד שתיקת העולם למתרחש בסוריה, שאת הזוועות
בה הוא משווה לזוועות השואה. הכרזות עצמן שהודבקו על הלוח – מזמינות את הציבור לכנס בשם "הצעקה" – כנס התעוררות למען כל יושבי תבל.
בנוסף לכנס – דבריו של הרב יפורסמו על לוחות מודעות גדולים בכל הארץ …

 

וכאן הכל מתחבר לו : אלה מסירה את המודעות המודבקות וכותבת את הטקסט שפרסם הרב –
"שעתיים מתל אביב ואין לאל ידיו להושיע ולעצור את מרחץ הדמים ולהפסיק לראות אנשים, נשים ותינוקות שעדיין לא מלאו להם שנה, ילדים וילדות שעדיין לא מלאו להם שלוש שנים, וכולם שרועים בחוצות קריה מרוטשים אברים אברים.

 

"ובידינו היהודים להפסיק בתוך שעה את כל שפיכות הדמים הנוראה הזו, ולא דאי שכל העולם שותק ואין מוחה רק בכמה מליצות נשנות שאין להם שום כיסוי ושחר, ועוד כובלים את ידינו ושמים אזיקים בזרועותינו ומונעים אותנו מלעזור ולהושיע.

 

"ולכן באנו כאן בכנס נורא זה לעורר את המצפון של כל אומות העולם – להפסיק את שפיכות הדמים הנוראה הנעשית מתחת לאפינו, ומתחת לצל קורתינו ולהרשות לנו, לעם ישראל, להכנס לתוך מרחץ הדמים הנשפך בכל עת ושניה, ולעצור את האכזריות הברוטלית הנוראה הנחזרת ונשנית בכל רגע ושנייה מול עינינו וממש פורחת נשמתינו ממראות הזוועה שלא היה כמותם מאז השואה הנוראה, שהייתה על ידי הנאצים ימח שמם לפני שבעים שנה".

 

מאת : מתן ישראלי, רכז קבוצת מוסללה

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment