15.10.2015-25.10.2015

אוצר: מתן ישראלי

במשך 10 ימים תוצב הקוביה הלבנה ברחבת בניין כלל על תל אדמה. הקוביה, למעשה חדר יחיד עם דלת ושני חלונות שיהווה את חלל ההתרחשות שתקיים האמנית דפנה ילון ושותפות נוספות: בתחילתו תעקר רצפת החדר ותתגלה האדמה תחתיו, אדמה ממנה יצרו, יפסלו ויאפשרו שיח ומגע ישיר עם החומר שממנו באנו ואליו נשוב.

 

02320

במרכזי הערים כבר לא רואים אדמה חשופה- שכבות של בטון ואבן מכסות עליה, כאילו בניסיון להשכיח מאיתנו דבר מה. אך יחד עם זאת, האדמה היא הסיבה לפריצתן של מרבית הסכסוכים, עליה נחרצים גבולות וממנה אנו משיגים את מרבית צרכינו – החל מאוכל שמזין את גופנו, מחצבים כמו גז, נפט ופחם מהם נפיק אנרגיה ועד חומרי בנייה מהם נבנה את בתינו. הנתק וההפרדה שגזרו על עצמם יושבי הערים הגדולות מן האדמה – הוא אותו שבר המאפיין את התקופה בה אנו חיים.

 

הדיאלוג שדפנה תקיים בפעולה הוא כפול – הראשון סביבתי, המטאמורפוזה שיעברו קירות הקוביה במהלך התקופה, מלבן גנרי – לחום בעל טביעת אצבע יחודית. השני – מתקיים סביב המפגש האנושי שבין היוצרת ובין אנשים, שיחות חולין וסקרנות שמולידים הערכה מחודשת לאמא-אדמה המעניקה לנו חיים.

המיצג ״הקוביה הלבנה״ הוצג בטזמניה (אוסטרליה 2006),אליס ספרינגס (אוסטרליה 2007), טשקנט (אוזבקיסטן2007), מוזיאון ארץ ישראל (2007).

 

"קוביה לבנה" <—> בליבה של רחבה סואנת

מיצג אדמה זמני <—> בעיר האבן והנצח.

צירים מרכזיים בעבודה – כמרחב המאפשר רגע של ההשתהות מהמרדף היומיומי, כפעולה סימבולית וכניסיון למרפא דרך אמנות ומגע ישיר עם יסוד ומושג טעון ומרתק.

 

העבודה מתקיימת כאקט ציבורי ראשון של מרכז ״אדמהיא״ בהובלת האמנית דפנה ילון. המרכז מוקם בימים אלו בבניין כלל כחלק מפעילות קבוצת מוסללה כשמטרתו לאפשר מרחב של התנסות, לימוד ומחקר בכל הנוגע לאדמה על שימושיה השונים – כחומר לפיסול ויצירה או לשיפוץ ובניית בתים. המרכז מוקם בקומה החמישית של בניין כלל כחלק מפרויקט ״המרפסת״ – מרחב של אמנות, תרבות, קהילה וחשיבה מקיימת.

 

דפנה ילון -אמנית על פני האדמה. את השם לקחה על עצמה בעת שהותה באוסטרליה בשנים 2004-2007 בהם חקרה את יחסי הגומלין בין המבנה כבית והיחס אל האדמה. מאז היא יוצרת, חוקרת ומלמדת אדמה הן כחומר והן כמהות חיים. שיתוף ומעורבות קהילה בתהליכים הם חלק בלתי נפרד מהווית פעילותה. דפנה סיימה תואר M.F.A באמנות עם הקשרים בינתחומיים, באוסטרליה (2007) בוגרת בצלאל בהצטיינות במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית (1995),חברה בקבוצת מוסללה.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment