תאריך יצירה:
מאי 2010

שתי עבודות חדשות נוצרו לפרוייקט הלוחות – ציורים של ענבל ניסים (יפו) ואבי סבח (ירושלים) .
ללא תיאום מראש בין השניים, בחרו שני האמנים להרים את הראש ולצייר את השמיים, כל אחד ושמיו הוא.
ענבל עבדה על הלוח ברחוב הע"ח. כבר בביקור ההכנה לציור היא הודיעה "שמגיעה לירושלים מסיבה" ואין נכון מזה, במיוחד בימים אלו כשהאש הדולקת ברחובות היא של פחי זבל העולים בלהבה, והאורות המהבהבים-מנצנצים בוקעים מרכבי משטרה ואמבולנסים אשר מתעמתים עם מפגינים, הציבור החרדי במפגן כוח נוסף.
צבעוניות של מסיבת רחוב, שמיים כחולים ללא עננים וביניהם דגלונים מתנופפים ברוח צפונית. הדימויים על שניים מן הדגלים – בתים, מתקשרים לשם העבודה – בית, מתוק בית (home sweet home). אולי זו העובדה שענבל, ירושלמית לשעבר מנסה למצוא את הבית אותו עזבה כמו רבים לטובת תל אביב-יפו, אך העיר אותה עזבה איננה שם כבר. גם אם שמות הרחובות זהים וההרים והעמקים עודם שם – זוהי אינה העיר בה גדלה. שכבה של אבק חפירות מחסה על הכל, צבעים מלאי חיים כמו בציור לא שורדים את אפרוריות היום יום.
בשביל ילדי השכונה זה מפגש יוצא דופן, כמעט חייזרי – מישהי שבאה לתרום מזמנה וכישרונה לטובת קהילה לא לה. אורחת כזאת יש לבחון טוב, לסקול ברימונים מהעץ השכן ורק לאחר קבלת פנים כזו להענות להצעה ליטול צבע ולצייר. מעטה של אלימות עוטף את ילדי מוסררה אשר נולדו אל מציאות קו התפר.

אבי, אמנם לא ירושלמי במקור אך אחד שירושלים נמצאת בראש סדר יומו מזה שנים (ממקימי "ברבור",הגלריה בנחלאות) מביט אף הוא לשמיים – בתחילה ראה שם עננים תכולים של ציורי ילדים אך במהרה דאג להשחיר אותם .הוא בוחר לעבוד ישירות על הציור הקודם, אותו ציור שעבר ניסיון מחיקה(ראה – פוסט מוסררה מיקס) ואז נשטף ונשרף.השמיים של אבי מכוסים ענניי סערה, נישאים על גב רוח דרומית, מסתירים בצל שחור את הנעשה על הארץ – מסוקים ומטוסי קרב אשר שרדו את השריפה, צלקות אשר חרך המבער התעשייתי במתכת .

עננים: מתוך יצירתו של אבי סבח

MMORPG – Massively Multiple Online Rule Playing Game

עננים2: פרט מתוך יצירתה של ענבל ניסים

מעניין לראות כיצד השמיים של שני האמנים שונים – האופטימיות והחיות של ענבל לעומת ענני הסערה של אבי , אך יחד עם זאת, עצם הבחירה עצמה – להביט אל השמיים מעידה אולי על כך שישועה אם תבוא, אם בתור גשם או סערה, מסיבה או חגיגה- תגיע רק מלמעלה.

קישורים רלוונטיים:
לדף היצירה של אבי סבח

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment